On Air Schedule

Northside Radio Weekly Program Guide

Program-Guide Autumn Winter Program Guide. Download

Monday
Times Show
12:00 am – 6:00 am Overnight music
6:00 am – 9:00 am Breakfast Spot – Bruce Potter
9:00 am – 12 noon GG’s Country & Western – Georgie Cadwallader
12:00 pm – 2:00 pm Well Grounded – Mary Jane
2:00 pm – 4:00 pm The JB Shuffle – John Buchanan II
4:00 pm – 7:00 pm The Two Jon’s – Jon Vidler & Jono Coleman
7:00 pm – 9:00 pm Voice of Armenia
9:00 pm – 11:00 pm Kaleidoscope – Simone Pichel
11:00 pm – 1:00 am  Up’n Adam – Adam Sweeney

 

Tuesday
Times Show
12:00 am – 6:00 am Overnight music
6:00 am – 9:00 am Breakfast Spot – Bruce Potter
9:00 am – 12:00 pm  Mornings with Harry – Harry Ledowsky
12:00 pm – 2:00 pm Pete’s Beats – Peter Brichta
2:00 pm – 4:00 pm The Gentlemen’s Club – Liz, Graeme and Tony
4:00 pm – 7:00 pm ThompsonsCorner – Sharon Thompson
7:00 pm – 9:00 pm Red Carpet Radio – Lisa Eisman
9:00 pm – 11:00 pm The Devils Jukebox – Mark Lumley and Mike Wall
11:00 pm – 12:00 am Stippe – Presenter

 

Wednesday
Times Show
12:00 am – 6:00 am Overnight music
6:00 am – 9:00 am Breakfast Spot – Bruce Potter
9:00 am – 12:00 pm Mornings with Jenny – Jenny Tucker
12:00 pm – 2:00 pm In Harmony – Jane Frost
2:00 pm – 4:00 pm Milestones in Music – Graeme Lyndon
4:00 pm – 7:00 pm Geoff’s Generation – Geoff Stanwell
7:00 pm – 9:00 pm It Takes Two – David and Sally
9:00 pm – 11:00 pm End of the Line – Brooke Anderson
11:00 pm – 12:00 am  Rave Cave Radio – Sam Arenson

 

Thursday
Times Show
12:00 am – 6:00 am Overnight music
6:00 am – 9:00 am Breakfast with Baker – Simon Baker
9:00 am – 12:00 pm  A Song for Everyone – John Regan
12 noon – 4:00 pm Golden Oldies – Ron Atkins
4:00 pm – 7:00 pm The Long Way Home – Jane Arakawa
7:00 pm – 9:00 pm Blues Radio – Guy Brookes
9:00 pm – 10:00 pm Now’s the Time – Frank Presley/ Juri W.O.J 10-11
11:00 pm – 12:00 am New York Jazz: Nice and Easy – Tom Parker

 

Friday
Times Show
12:00 am – 6:00 am Overnight music
6:00 am – 9:00 am The Brekky Club – Ron Atkins and Jane Arakawa
9:00 am – 12:00 pm  Ray’s Rumpus Room – Ray Shoostovian
12:00 pm – 2:00 pm Fair Call –  Nick Kenny and Guest
2:00 pm – 4:00 pm An Afternoon With – Stephen Sim
4:00 pm – 7:00 pm The Long Way Home – Penny Pedersen
7:00 pm – 9:00 pm Friday Fusion – Sophie Lewicki/Archie and Guest
9:00 pm – 12:00 am Sound Cartel – Marsel

 

Saturday
Times Show
12:00 am – 6:00 am Overnight music
6:00 am – 8:00 am  TBA
8:00 am – 10:30 am Saturn’s Day Off
 10.30 am – 11.30 am  Keepin’ it Juiced
11:30 am – 12:00 pm Overdrive – David Brown
12 noon – 2:00 pm The Smooth Jazz Mix– Nick Hammond
2:00 pm – 4:00 pm The Richard Bell Reports – Richard Bell
4:00 pm – 6:00 pm The Pressler Project – April Pressler
6:00 pm – 8:00 pm The Latin View of Jazz – Francisco Piñero
8:00 pm – 12:00 am The Night Train – Frank Crisp

 

Sunday
Times Show
12:00 am – 6:00 am Midnight to Dawn
6:00 am – 7:00 am Sounds Alive on Sunday – Neil Cranmer
7:00 am – 10:00 am Breakfast in Bed– Karen Rodrigues
10:00 am – 12:00 pm Mick’s Old Skool Cool – Mick Drayson
12:00 noon – 2:00 pm The Sunday Affair – Marvin Malcolm
2:00 pm – 4:00 pm Soulscope – Georgina Reed and Peter March
4:00 pm – 6:00 pm The Good Groove – Peter Beaver
6:00 pm – 7:00 pm Armenian Church – Armenian Community
7:00 pm – 8:00 pm Man Mero Nepali Ho – Pradeep Timalsina
8:00 pm – 9:00 pm Radio Dalisay – Ramon and Maria
9:00 pm – 10:00 pm Asian Jazz Hour – Tony Pang
10:00 pm – 12:00 am New York Jazz: Nice and Easy – Tom Parker

[/mobile_only]